Dumni Biało-Czerwoni – Polskie Tradycje Świąteczne

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy program „Dumni Biało-Czerwoni – Polskie Tradycje Świąteczne”.

Cóż masz, niebo, nad ziemiany? Bóg porzucił szczęście twoje. Wszedł między lud ukochany. Dzieląc z nim trudy i znoje – śpiewamy w kolędzie „Bóg się rodzi”. Już za chwilę ta i inne pieśni bożonarodzeniowe rozbrzmią w naszych domach. Będą nam towarzyszyły przy ostatnich przygotowaniach do wigilijne kolacji i przez kolejne dni, aż do początku stycznia 2021 r.

Dlatego też nasze media przygotowały dla Państwa wyjątkowy koncert kolęd w wykonaniu Śpiewającej Rodziny Kaczmarek.

Ale to nie wszystko…
– Najbardziej udane Boże Narodzenie jest wtedy, gdy człowiek czuje się pojednany z Bogiem, bo poszedł do spowiedzi, przyjął sakrament pokuty i wykorzystał okazję do pojednania się z innymi ludźmi. Wówczas możemy doświadczyć, że Bóg pośród nas zamieszkał – tłumaczy ks. prof. Robert Skrzypczak, który w naszej produkcji opowiedział o duchowym wymiarze nadchodzących świąt.

Ponadto, koncert będzie przeplatany rozmowami z ciekawymi gośćmi, którzy opowiedzą o współczesnych, ale też zamierzchłych zwyczajach bożonarodzeniowych z Polski.

Partnerzy:
– PGNiG Grupa Kapitałowa
– Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
– Totalizator Sportowy

Dumni Biało-Czerwoni. Papież Polak

16 października 1978 r. o godz. 18.44 z loggii bazyliki św. Piotra kardynał protodiakon ogosił: „Habemus Papam!”, informując, że Karol Wojtyła został wybrany na Stolicę Piotrową. Już pierwsze przemówienie biskupa Rzymu zwiastowało, że to będzie pontyfikat inny od wszystkich dotychczasowych. Jan Paweł II odmienił Kościół oraz jak nikt dotychczas zapisał się na kartach naszej historii.

Serdecznie zapraszamy!

„Jan Paweł II nie jest człowiekiem do podziwiania, tylko do naśladowania” – możemy często usłyszeć od przedstawicieli pokolenia JPII. Pewnym jest, że Papież Polak wywarł ogromny wpływ na miliony ludzi na świecie, a także przyczynił się do wielu zmian ustrojowych. Historycy i politolodzy są zgodni, że gdyby nie ten pontyfikat, to władza komunistyczna w Polsce mogłaby utrzymywać się przez kolejnych wiele lat, a ewentualne próby jej obalenia spowodowałaby niewyobrażalny rozlew krwi.

Ale to nie wszystko, bo to, co Jana Pawła II szczególnie charakteryzowało, to miłość bliźniego. Na spotkania z nim nierzadko przybywały miliony ludzi. Usunął bariery oddzielające papieża od wiernych, żartował z nimi, błogosławił, rozmawiał bezpośrednio. Uwielbiał kontakt z młodzieżą. Jego inicjatywą były Światowe Dni Młodzieży, które nadal gromadzą gigantyczne tłumy z całego globu.

Aby przypomnieć ogromne zasługi Jana Pawła II i dać odpór wściekłemu atakowi środowisk lewackich na jego osobę, 24 listopada o godz. 19 zapraszamy Państwa na premierę programu „Dumni Biało-Czerwoni. Papież Polak”.

W produkcji znajdą się m.in. rozmowy z historykiem i publicystą Tadeuszem Płużańskim, legendą Solidarności Adamem Borowskim oraz przedstawicielami Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Opowiemy o ciekawostkach z życia Karola Wojtyły, jego drodze od Wadowic do Watykanu, a także historycznym pontyfikacie. Ponadto odwiedzimy też Sanktuarium Jana Pawła II w Radzyminie oraz porozmawiamy z jego kustoszem.

Partnerzy:
» BGK
» Energa »

Grupa Lotos Organizatorzy:
» Fundacja Niezależne Media
» Gazeta Polska

„Dumni Biało-Czerwoni. Droga do Niepodległości”

Na 123 lata Polska zniknęła z map Europy i świata po trzecim rozbiorze, dokonanym w 1795 roku. Nasi przodkowie nigdy nie pogodzili się z utratą ojczyzny. Polskość krzewiono pomimo prześladowań i surowych kar ze strony zaborców. Wybuchały powstania zbrojne. Marzenie o niepodległej Rzeczpospolitej ziściło się dopiero 1918 roku. Zawiłą i długą walkę o wolność opowiemy Państwu w najnowszym odcinku programu „Dumni Biało-Czerwoni. Droga do Niepodległości”. W programie wykorzystano utwór: Obława – Narodowa Orkiestra Dęta Narodowa Orkiestra Dęta pod dyrekcją Mariusza Dziubka wraz z Gośćmi, podczas koncertu Wind(s) on the Hill, w dniu 29.08.2020 r. na Dziedzińcu Narodowej Orkiestry Dętej w Lubinie.

Partnerzy programu:
– BGK – wspieramy rozwój firm
– Energa SA
– Grupa LOTOS

Patronat medialny:
– Niezalezna.pl
– Gazeta Polska
– Nowe Państwo
– Gazeta Polska Codziennie

Producent:
– Fundacja Niezależne Media
– Gazeta Polska

„Dumni Biało-Czerwoni – Tablice Pamięci”

Po opuszczeniu przez Niemców Warszawy w styczniu 1945 r., powracający do zrujnowanego miasta mieszkańcy spontanicznie upamiętniali miejsca walk i egzekucji z okresu okupacji i Powstania Warszawskiego, stawiając w nich krzyże i prowizoryczne tablice. W latach PRL-u władze postanowiły ujednolicić symbole pamięci – zainstalowano ich na terenie Warszawy i okolic ok. 450. Do dziś przetrwało niecałe 170. Na pytanie, co się stało z resztą i czy można je odtworzyć, odpowiemy w najnowszym odcinku programu „Dumni Biało-Czerwoni”.

Od pierwszych dni okupacji Niemcy stosowali zakrojony na szeroką skalę terror wobec mieszkańców Warszawy, która uznawana była przez nich za serce polskiego oporu. Generalny gubernator Hans Frank pod datą 14 grudnia 1943 r. zapisał w swoim dzienniku: „Mamy w tym kraju jeden punkt, z którego pochodzi wszystko zło: to Warszawa. Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostanie ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju”.

Do 1943 r. Niemcy mordowali Polaków starając się utrzymać tajemnicę, tak było np. w Palmirach. Jednak jesienią 1943 r. w gronie wyższych niemieckich dowódców podjęto decyzję o rozstrzeliwaniu zakładników na ulicach stolicy. Trudno oszacować, ilu dokładnie Polaków straciło życie w tych bestialskich mordach.

Mieszkańcy powracający w 1945 r. do zrujnowanej Warszawy spontanicznie upamiętniali miejsca walk i egzekucji z okresu okupacji. W miejscach kaźni stawiano krzyże i prowizoryczne tablice. Po pewnym czasie władze rodzącej się Polski Ludowej postanowiły nadać tym działaniom bardziej oficjalny i zorganizowany charakter. Zainstalowano ok. 450 tablic z piaskowca, zaprojektowanych przez warszawskiego rzeźbiarza Karola Tchorka. Niestety, do dziś przetrwało ich jedynie 170. Co się z nimi stało? Czy są zgromadzone gdzieś w magazynie lub archiwum? Czy uda się je odtworzyć?

Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedzi w najnowszym programie edukacyjno-muzycznym Dumni Biało-Czerwoni – Tablice Pamięci”.

Partner programu:
– PGE Polska Grupa Energetyczna

Patronat medialny:
– Niezależna.pl
– Gazeta Polska
– Nowe Państwo
– Gazeta Polska Codziennie

Program Dumni Biało-Czerwoni – II Wojna Światowa.

Serdecznie zapraszamy na premierę nowego odcinka programu „Dumni Biało-Czerwoni – II Wojna Światowa”.

II wojna światowa była jednym z najtragiczniejszych i najtrudniejszych okresów w ponad 1000-letniej historii naszego kraju. Blisko 6 mln polskich obywateli straciło życie, co stanowiło 17,1 proc. całego społeczeństwa. Na 81. rocznicę wybuchu tego konfliktu portal Niezależna.pl przygotował dla Państwa program edukacyjno-muzyczny, a w nim m.in. rozmowy z uczestnikami walk, koncert Andrzeja Kołakowskiego oraz Bartka Kurowskiego, odwiedzimy także miejsca związane tym tragicznym okresem.

„Nigdy więcej wojny” – taki napis widnieje na Westerplatte, gdzie 1 września 1939 r. o godz. 4.45 nad ranem niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” oddał pierwszą salwę w kierunku polskiej składnicy broni. Kilka minut wcześniej ok. 4:40 niemieckie samoloty zbombardowały Wieluń. Zniszczony został nawet szpital, gdzie zginęły co najmniej 32 osoby. Miasto spało, nikt nie spodziewał się takiego barbarzyństwa. Ok 4:34 niemiecka eskadra lotnicza z Elbląga zrzuciła bo by także na Tczew. Te podstępne ataki były początkiem konfliktu, podczas którego życie straciło blisko 6 milionów polskich obywateli.

Aby upamiętnić 81. rocznicę zdradzieckiej napaści Niemiec na Polskę, media Strefy Wolnego Słowa przygotowały dla Was – naszych czytelników – wyjątkowy program edukacyjno-muzyczny pt. „Dumni Biało-Czerwoni. II Wojna Światowa”.

To kolejna odsłona naszego projektu zatytułowanego „Dumni Biało-Czerwoni”, w ramach którego chcemy w interesujący sposób promować wiedzę o ważnych wydarzeniach w historii naszej ojczyzny.

Patronat honorowy:
» Narodowe Centrum Kultury
» Wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński

Partnerzy:
» BGK – Bank Gospodarstwa Krajowego,
» Grupa Energa,
» Grupa Lotos,
» Poczta Polska SA.

Dumni Biało-Czerwoni – Bitwa, która uratowała Europę

Z okazji rocznicy legendarnej bitwy, która uratowała Europę przed bolszewizmem, przygotowaliśmy specjalny program edukacyjno-muzyczny „Bitwa, która uratowała Europę”.

Planem na zwycięstwo bolszewików był terror. Chcieli opanować Europę, a następnie cały świat. Jednak na drodze stanęła im odradzająca się po 123 latach niewoli Polska. To my zatrzymaliśmy czerwoną nawałnicę.

Z okazji 100. rocznicy tego niezwykłego wydarzenia portal Niezalezna.pl przygotował dla Państwa specjalny program edukacyjno-muzyczny pt. „Dumni Biało-Czerwoni. Bitwa, która uratowała Europę”.

Bitwa Warszawska uznawana jest za jedną z najważniejszych bitew w historii świata. To dzięki bohaterskiej postawie polskich żołnierzy i cywilów bolszewizm nie rozlał się na resztę Europy. Aby upamiętnić 100. rocznicę tego heroicznego wydarzenia, media Strefy Wolnego Słowa przygotowały dla Was – naszych Czytelników – wyjątkowy program edukacyjno-muzyczny pt. „Dumni Biało-Czerwoni. Bitwa, która uratowała Europę”, a w nim m.in. rozmowa z historykiem dr. Tomaszem Łabuszewskim z IPN, występy artystów, odwiedziny miejsc upamiętniających walki z Sowietami, a także wiele innych materiałów.

To kolejna odsłona naszego projektu zatytułowanego „Dumni Biało-Czerwoni”, w ramach którego chcemy w interesujący sposób promować wiedzę o ważnych wydarzeniach w historii naszej ojczyzny.

Partner:
Grupa LOTOS
BGK – Bank Gospodarstwa Krajowego

Organizatorzy:
Fundacja Niezależne Media
http://www.GazetaPolska.pl

Patronat medialny:
http://www.Niezalezna.pl
http://www.Panstwo.net
http://www.GPCodziennie.pl
http://vod.GazetaPolska.pl

Dumni Biało-Czerwoni – Powstanie Warszawskie 1944

Razem uczcijmy Powstanie Warszawskie! Przygotowaliśmy dla Was specjalny program edukacyjno-muzyczny.

Powstanie Warszawskie było najbardziej heroicznym zrywem podczas II wojny światowej, a jego uczestnicy tysiącami oddawali życie za suwerenność ojczyzny. Na 76 rocznicę tego wydarzenia portal Niezależna.pl przygotował dla Państwa program edukacyjno-muzyczny, a w nim m.in. rozmowy z uczestnikami walk z 1944 r., koncert Bartka Kurowskiego, a także Tadeusza „Tadka” Polkowskiego, opisy najważniejszych wydarzeń z 63 dni walk, odwiedzimy także Muzeum Powstania Warszawskiego.

Nadzieja umiera ostatnia – to hasło odzwierciedla sytuację mieszkańców Warszawy w trakcie niemieckiej okupacji. Mimo słabego uzbrojenia oraz ogromnej przewagi liczebnej i technologicznej przeciwnika stawili mu czoło, aby choć przez chwilę poczuć namiastkę wolności. Powstanie Warszawskie miało trwać dwa lub trzy dni, ale walki toczono ponad dwa miesiące.

Aby upamiętnić 76. rocznicę tego heroicznego, a zarazem tragicznego zrywu media Strefy Wolnego Słowa przygotowały dla Was – naszych czytelników – wyjątkowy program edukacyjno-muzyczny pt. „Dumni Biało-Czerwoni. Powstanie Warszawskie”. To kolejna odsłona naszego projektu zatytułowanego „Dumni Biało-Czerwoni”, w ramach którego chcemy w interesujący sposób promować wiedzę o ważnych wydarzeniach w historii naszej ojczyzny.

Partner:
Grupa LOTOS

Organizatorzy:
Fundacja Niezależne Media
http://www.GazetaPolska.pl

Patronat medialny:
http://www.Niezalezna.pl
http://www.Panstwo.net
http://www.GPCodziennie.pl
http://vod.GazetaPolska.pl

Galeria / wideo z koncertu pieśni patriotycznych „Vivat Maj, 3 Maj!” z okazji 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

3 maja odbył się wyjątkowy koncert pieśni patriotycznych „Vivat Maj, 3 Maj!” z okazji 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Odbywał się w Teatrze Palladium bez udziału publiczności. Można go jednak było oglądać online – między innymi na portalu Niezalezna.pl. 

Na scenie Teatru Palladium pojawili się uznani artyści: Jerzy Zelnik, Leszek Czajkowski, Sylwester Domański, Miłka Małecka, Dominika Świątek, Paweł Piekarczyk i Bartek Kurowski. Poprowadzili go Łukasz Janowski i Anna Popek.

Czytaj dalej Galeria / wideo z koncertu pieśni patriotycznych „Vivat Maj, 3 Maj!” z okazji 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Wyjątkowe wydarzenie muzyczne z okazji Święta Flagi! Przeżyjmy to jeszcze raz! (wideo)

Jan Pietrzak, Andrzej Kołakowski, Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk, Bartas Szymoniak, Lech Makowiecki i Bartłomiej Kurowski – ci artyści zagrali i zaśpiewali w specjalnym wydarzeniu muzycznym, które środowisko Strefy Wolnego Słowa przygotowało z okazji Dnia Flagi. Oprócz występów artystów wybraliśmy się na wirtualny spacer po miejscach w stolicy, które szczególnie kojarzą się z naszymi barwami narodowymi. Zobacz to jeszcze raz!

„Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie. A na tej fladze biel jest i czerwień. Czerwień to miłość, biel – serce czyste. Piękne są nasze barwy ojczyste” – pisał w wierszu „Barwy ojczyste” Czesław Janczarski.

Czytaj dalej Wyjątkowe wydarzenie muzyczne z okazji Święta Flagi! Przeżyjmy to jeszcze raz! (wideo)

Święto polskiej flagi! Przygotowaliśmy dla Was wyjątkowe wydarzenie muzyczne (Zapowiedź)

Jan Pietrzak, Andrzej Kołakowski, Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk, Bartas Szymoniak, Lech Makowiecki i Bartłomiej Kurowski już dziś zagrają i zaśpiewają w specjalnym wydarzeniu muzycznym, które środowisko Strefy Wolnego Słowa przygotowało z okazji Dnia Flagi. Oprócz występów artystów zabierzemy Państwa na wirtualny spacer po miejscach w stolicy, które szczególnie kojarzą się z naszymi barwami narodowymi. Premiera dziś o godz. 14.

Czytaj dalej Święto polskiej flagi! Przygotowaliśmy dla Was wyjątkowe wydarzenie muzyczne (Zapowiedź)