3 maja odbył się wyjątkowy koncert pieśni patriotycznych „Vivat Maj, 3 Maj!” z okazji 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Odbywał się w Teatrze Palladium bez udziału publiczności. Można go jednak było oglądać online – między innymi na portalu Niezalezna.pl.
Na scenie Teatru Palladium pojawili się uznani artyści: Jerzy Zelnik, Leszek Czajkowski, Sylwester Domański, Miłka Małecka, Dominika Świątek, Paweł Piekarczyk i Bartek Kurowski. Poprowadzili go Łukasz Janowski i Anna Popek.
Dziś w Teatrze Palladium w Warszawie odbył się patriotyczny festyn „Nam twierdzą będzie każdy próg” z okazji 99. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Artyści wraz z licznie przybyłą publicznością śpiewali wspólnie nie tylko narodowe pieśni, lecz także żołnierskie, legionowe przyśpiewki. To był prawdziwy pokaz radosnego patriotyzmu. – Spotykamy się w różnych miejscach (…) żeby uczcić to wielkie wydarzenie. Tym wielkim wydarzeniem jest polska niepodległość – mówił podczas festynu Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.
Festyn patriotyczny „Nam twierdzą będzie każdy próg” zgromadził w Teatrze Palladium naprawdę duże grono publiczności. Wypełniona niemal po brzegi sala Teatru Palladium zebrała się na wspólne śpiewanie z okazji radosnej rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami w 1920 r.
– Spotykamy się w różnych miejscach, najczęściej na placu Teatralnym, czasami tutaj, czasem gdzieś indziej, żeby uczcić to wielkie wydarzenie. Tym wielkim wydarzeniem jest polska niepodległość, to żeśmy Polskę obronili, nasi przodkowie, nasi dziadowie, w tym mój dziadek, legionista, w 1920 r. brał udział w wojnie z bolszewikami, ale myślę, że każdy w rodzinie ma kogoś, kto zasłużył się, kto był, kto wspierał, chciał pomóc i pomagał
– mówił podczas rozpoczęcia imprezy prowadzonej przez Dominikę Chorosińską i Jana Przemyłskiego redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz.
Grono artystów, wśród których znaleźli się Ludmiła Małecka, Leszek Czajkowski, Bartłomiej Kurowski, Sylwester Domański i Norbert „Smoła” Smoliński czy Darek „Maleo” Malejonek, wykonało szereg znanych utworów – zarówno podniosłych pieśni, jak i żołnierskich piosenek, zarówno tych mówiących o miłości ojczyzny, jak i tych o wolności i bohaterstwie.
Publiczność dobrze bawiła się przy „żurawiejkach” – tych historycznych, jak i współczesnych, które na scenie śpiewał duet bardów – Leszek Czajkowski oraz Paweł Piekarczyk.
Finałem trwającego blisko dwie godziny koncertu był zaintonowany przez Martę Kurczewską i Norberta Smolińskiego utwór „Warszawskie dzieci”, który już po chwili śpiewała cała publiczność zgromadzona w Teatrze Palladium.
Wszystkim gościom oraz artystom podziękowania złożył redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz, który nie krył zadowolenia z udanego festynu.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Niezależne Media. Imprezę dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2019”. Koncert medialnie wspierały: tygodnik „Gazeta Polska”, dziennik „Gazeta Polska Codziennie”, portal Niezależna.pl i Telewizja Republika.
Jan Pietrzak, Ludmiła Małecka, Darek Malejonek, Jerzy Grunwald – to kilka nazwisk z listy wybitnych artystów muzycznych, którzy razem ze środowiskiem „Gazety Polskiej” świętowali 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja podczas rodzinnego festynu „Vivat Maj, 3 Maj”. Obok pieśni patriotycznych można było usłyszeć współczesne utwory w ciekawych aranżacjach. Premier Mateusz Morawiecki napisał specjalny list do uczestników imprezy.
Choć aura w piątek 3 maja nie rozpieszczała, Polacy się jej nie przestraszyli i podobnie jak w minionych latach przybyli na stołeczny plac Teatralny, aby uczcić 228. Rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Festyn „Vivat Maj, 3 Maj” odbył się pod patronatem szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego oraz ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Chwilę po godzinie 17.30, czyli po oficjalnym rozpoczęciu imprezy, przybyłych gości powitał redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz.
– 3 maja to wspaniała rocznica, która przypomina, kto uczył Europę demokracji. To my uczyliśmy demokracji, gdy oni się wyrzynali. U nas lał się atrament, gdy w Europie lała się krew. Do nas uciekali Żydzi, by chronić się przed prześladowaniami w Europie. My broniliśmy republiki, gdy imperia budowały państwa autorytarne
– mówił Tomasz Sakiewicz.
– Polska pieśń zawiera nasze serca, nasze dusze, nasze pragnienie niepodległości, naszą wiarę w Polskę
– spuentował.
Po tym wystąpieniu ze sceny popłynęły dźwięki pierwszych utworów. Warto zaznaczyć, że za oprawę muzyczną w tym roku odpowiadał fenomenalny i niesamowicie energiczny zespół Dziubek Band. „Solówki” niektórych muzyków wprawiały publiczność w zachwyt. A na scenie zaprezentowali się m.in. Jan Pietrzak, Dominika Świątek, Ludmiła Małecka, Jerzy Grunwald, Norbert „Smoła” Smoliński, Bartek Kurowski, Leszek Czajkowski.
Jednak prawdziwą eksplozję radości u publiczności wywołał występ 10-letniej Tereski Zdanowskiej, która zaśpiewała m.in. „Do grającej szafy grosik wrzuć” oraz „Odrobinę szczęścia w miłości”. Po jej występie bardzo długo słychać było owacje i nawet silny wiatr nie zdmuchnął szerokich uśmiechów z twarzy uczestników koncertu. W tłumie nasza redakcja wypatrzyła wyjątkową osobistość – Wandę Zdun, uczestniczkę Powstania Warszawskiego, której towarzyszył syn.
– Jesteśmy tu kolejny rok. Cieszymy się, że jesteśmy w miejscu, gdzie są nasi rodacy, gdzie można mówić po polsku, myśleć po polsku i czuć po polsku
– powiedział nam syn pani Wandy, Paweł Zdun.
W połowie imprezy na scenę wyszedł kandydat PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki, który odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do obecnych na festynie.
„Podstawową powinnością jest mądre, cierpliwe budowanie silnej Polski, by stawała się coraz bardziej nowoczesna, dostatnia i szczęśliwa. Polska jest w każdym miejscu naszego kraju, żeby ją umacniać i rozwijać, musimy być razem, potrzebujemy wspólnej troski o małą i wielką Ojczyznę”
– przekazał premier w liście.
„GP” spytała artystów biorących udział w wydarzeniu, co sądzą o tego typu radosnym świętowaniu rocznicy uchwalenia naszej pierwszej konstytucji.
– Bardzo się cieszę, że tu jestem. Takie rzeczy łączą, jednoczą. Śpiew to prawie zawsze coś pozytywnego, a jeśli jeszcze wykorzystujemy go, aby opowiadać o ważnych wydarzeniach z naszej historii, celebrować je, to jest to fantastyczna sprawa
– powiedział nam Norbert „Smoła” Smoliński, lider zespołu Contra Mundum. W podobnym tonie wypowiadał się również Dariusz Malejonek.
– Każda inicjatywa, która polega na przeżywaniu ważnych dla naszego narodu momentów, jest szansą na stworzenie pewnej wspólnoty. Dziś łączy nas radość z faktu, że 228 lat temu to Polska pierwsza w Europie i druga na świecie tworzyła fundamenty pod demokrację
– powiedział. Z kolei Jan Pietrzak stwierdził, że „3 maja, w pewnym stopniu, jest dla niego datą mityczną”.
– Przez większość mojego życia to święto było zakazane. Dobrze, że poprzez takie wydarzenia odbudowujemy to, co przez lata było niszczone, i nawiązujemy do naszych pięknych tradycji
W dniu 15 sierpnia o godzinie 18:30 na Placu Teatralnym w Warszawie rozpocznie się Festyn Patriotyczny „Nam twierdzą będzie każdy próg” z okazji 98 rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku pod Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.
Wśród wykonawców: Ludmiła Małecka, Dominika Świątek, Dariusz Kowalski, Dariusz „Maleo” Malejonek, Krzysztof Cugowski, Norbert Smoliński, Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk, Bartłomiej Kurowski, Jerzy Grunwald i inni.
Koncert poprowadzą: Anna Popek i Jan Przemyłski.
Oprawa muzyczna: Band Artura Grudzińskiego.
W dniu 14 sierpnia 2018 w dzienniku „Gazeta Polska Codziennie” specjalnie przy tej okazji zostanie dołączony śpiewnik patriotyczny. Organizatorzy zachęcają w ten sposób do wspólnego śpiewania utworów patriotycznych. Śpiewnik rozdawany będzie bezpłatnie także podczas Festynu.
Organizatorami festynu są: Fundacja Niezależne Media oraz Narodowe Centrum Kultury.
Koncert medialnie wspierają: Polska Agencja Prasowa, Trójka Polskie Radio, TVP2, Radio Dla Ciebie, Telewizja Republika, tygodnik „Gazeta Polska”, dziennik „Gazeta Polska Codziennie”, portal Niezależna.pl.
3 maja 2018 w Warszawie na Placu Teatralnym odbył się Festyn Rodzinny z okazji 227. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie było objęte patronatem honorowym prezesa PiS – Jarosława Kaczyńskiego.
„Vivat Maj, 3 Maj” to cykliczna impreza organizowana co roku przez Fundację Niezależne Media oraz Narodowe Centrum Kultury.
Przybyłych na koncert powitał redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz.
– Niesiemy ze sobą Polskę, niesiemy ze sobą radość niepodległości, wolności, ale też tego, że Polska to fantastyczne miejsce na ziemi i lepszego nie ma. Musimy o tym opowiedzieć w pieśni, w naszych oklaskach i naszej radości – powiedział Sakiewicz.
Uroczystość swoimi występami uświetnili wspaniali wokaliści. Wśród wykonawców znaleźli się: Krzysztof Cugowski, Ewa Dałkowska, Ludmiła Małecka, Jerzy Zelnik, Dominika Świątek, Paweł Piekarczyk, Leszek Czajkowski, Sylwester Domański, Dariusz Kowalski, Joachim Perlik.
Koncert poprowadzili Anna Popek oraz Jan Przemyłski.
3 maja o godzinie 17.30 na Placu Teatralnym w Warszawie rozpocznie się Festyn Rodzinny „Vivat Maj, 3 Maj” z okazji 226 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Wśród wykonawców: Julianna Grabowska, Miłka Małecka, Marta Sosińska, Danuta Szymańska, Dominika Świątek, Leszek Długosz, Sylwester Domański(Fabryka), Dariusz Kowalski, Joachim Perlik, Norbert „Smoła” Smoliński (Contra Mundum). Koncert poprowadzą: Anna Popek i Marcin Styczeń. Kierownictwo muzyczne: Artur Grudziński.